Techdata: Linksys WRT1200AC v1 (caiman), v2 (caiman)
  • IMPORTANT : Edit this page only via the LEFT edit button below the dataentry box
  • After editing, please enter a short summary of your edit:
    • Which field has been changed? (e.g. Ethernet 100M ports)
    • What have you done? (e.g. added / updated / deleted / ...)
    • Why has it been changed? / What is your datasource? (acc. devicepage / wikidevi / forum ...)
    • Example summary: Ethernet 100M ports updated according wikidevi
  • For adding new dropdown values, Contact an OpenWrt wiki admin (tmomas)
  • For conventions / allowed values, see below
  • For general usage help, see Dataentry template background
  • Searching for pure technical facts? See table below.
  • Searching for installation instructions, bootlogs, other info? See link to Device Page below.
Device Type:
WiFi Router
Brand:
Linksys
Model:
WRT1200AC
Version:
v1 (caiman), v2 (caiman)
FCCID:
https://fcc.io/Q87/-WRT1200AC
Availability:
Discontinued
Supported Since Commit:
https://git.lede-project.org/?p=source.git;a=commit;h=2705cda81389e84687fb0325d2bf6c8bc2756bee
Supported Since Rel:
15.05
Supported Current Rel:
Gluon support:
No
Target:
mvebu
Subtarget:
cortexa9
Package architecture:
arm_cortex-a9_vfpv3-d16
Bootloader:
U-Boot
CPU:
Marvell Armada 385 88F6820
CPU Cores:
2
CPU MHz:
1333
Flash MB:
128NAND
RAM MB:
512
Ethernet 100M ports:
Ethernet 1Gbit ports:
5
Ethernet 2.5Gbit ports:
Ethernet 5Gbit ports:
Ethernet 10Gbit ports:
SFP ports:
SFP+ ports:
Switch:
Marvell 88E6176
VLAN:
Yes
Modem:
WLAN Hardware:
Marvell 88W8864
WLAN 2.4GHz:
b/g/n
WLAN 5.0GHz:
a/n/ac
WLAN 6.0GHz:
WLAN 60.0GHz:
WLAN Comments:
No 802.11s mesh support
WLAN driver:
mwlwifi
Detachable Antennas:
2
Bluetooth:
miniPCI ports:
USB ports:
1x 2.0, 1x 3.0
SATA ports:
1
Comments USB SATA ports:
eSATA <-> USB2
Video ports:
Audio ports:
Phone ports:
Serial:
Yes
Serial connection parameters:
115200 / 8N1
Serial connection voltage:
3.3
JTAG:
LED count:
11
Button count:
1
GPIOs:
Power Supply:
12 VDC, 2.5A via barrel